First Post: Simulcasting Only    Track Condition: 

Racing Calendar

2014 Summer Simulcast Meet
RACE DATE RACES GATES OPEN RACING EVENTS
August
Thu, 28*Saratoga: With Anticipation S (gr. II) MOHAWK RACEWAY: CHAMPLAIN STAKE YONKERS RACEWAY: NYSS
Fri, 29*MOHAWK RACEWAY: CHAMPLAIN STAKE, SIMCOE STAKE THE MEADOWS: PASS VERNON DOWNS: ZWEIG MEMORIAL, CRAWFORD FARM TROT, ZWEIG MEMORIAL
Sat, 30*Arlington Race Course: Washington Park H (gr. III) Del Mar: Del Mar Debutante S (gr. I) Evangeline Downs: Evangeline Downs Star, Evangeline Downs Starlet Monmouth Park: Boiling Springs S (gr. III) Saratoga: Bernard Baruch H (gr. II), Forego (gr. I), Prioress S (gr. II), The Woodward (gr. I) Woodbine: Vice Regent S MOHAWK RACEWAY: METRO PACE, CANADIAN PACING DERBY, SHE'S A GREAT LADY, SIMCOE STAKE, SIMCOE STAKE
Sun, 31*Del Mar: Del Mar Derby (gr. II), Torrey Pine S (gr. III) Japan Racing Association: Keeneland Cup (gr. III), Niigata Nisai S (gr. III) Saratoga: Glens Falls H (gr. III), Spinaway S (gr. I) THE RED MILE: KYSS, KYSS, KYSS, KYSS, KYSS, KYSS, KYSS, KYSS
September
Mon, 1*Del Mar: I'm Smokin S , Yellow Ribbon H (gr. II) Parx Racing: Greenwood Cup (gr. III), Smarty Jones S (gr. III), Turf Monster H (gr. III) Saratoga: Hopeful S (gr. I), Saranac S (gr. III) MOHAWK RACEWAY: ONSS GRSRTS TIOGA DOWNS: CANE PACE, SHADY DAISY
Tue, 2*
Wed, 3*Del Mar: Del Mar Futurity (gr. I)
Thu, 4*
Fri, 5*SARATOGA HARNESS: NYSS
Sat, 6*Arlington Race Course: Arlington-Washington Futurity (gr. III) Finger Lakes: Aspirant S , Lady Finger S Japan Racing Association: Sappro Nisai S (gr. III) Kentucky Downs: Dueling Grounds Derby, Kentucky Downs Juvenile , Kentucky Downs Juvenile Fillies Louisiana Downs: Louisiana Stallion S , Lousiana Stallion S, Super Derby (gr. II) MOHAWK RACEWAY: CHAMPLAIN, CHAMPLAIN STAKE, SIMCOE STAKE MOHEGAN SUN POCONO: PASS CHAMPS, PASS CHAMPS, PASS CHAMPS, PASS CHAMPS
Sun, 7*Japan Racing Association: Kokura Nisai S (gr. III), Niigata Kinen (gr. III) Woodbine: Swynford S HARRAH'S PHILADELPHIA: PASS CHAMPS, PASS CHAMPS, PASS CHAMPS, PASS CHAMPS
Mon, 8*Presque Isle Downs: Presque Isle Downs Masters S (gr. II) MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD
Tue, 9*
Wed, 10*
Thu, 11*
Fri, 12*
Sat, 13*Arlington Race Course: Pucker Up S (gr. III) Canterbury Park: Mystic Lake Derby Kentucky Downs: Franklin-Simpson Mile, Kentucky Downs Ladies Sprint, Kentucky Downs Ladies Turf, Kentucky Turf Cup (gr. III) Woodbine: Natalma S (Can II), Summer S (Can II) MOHAWK RACEWAY: CANADIAN TROT CLASSIC, PEACEFUL WAY, WILLIAM WELLWOOD, ELEGANTIMAGE
Sun, 14*Belmont Park: Ashley T Cole S , John Hettinger S Hastings Park: British Columbia Derby (Can III), British Columbia Oaks Japan Racing Association: Centaur S (gr. II), Keisei Hai Autumn H (gr. III) Woodbine: Canadian S (Can II), Northern Dancer Turf (Can I), Ricoh Woodbine Mile (Can I)
Mon, 15*HARRINGTON RACEWAY: BOBBY QUILLEN MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD
Tue, 16*MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD
Wed, 17*BALMORAL PARK: AMERICAN-NATIONAL, AMERICAN-NATIONAL DELAWARE: JUGETTE, BUCKETTE
Thu, 18*DELAWARE: LITTLE BROWN JUG, OLD OAKEN BUCKET, MISS VERSATILITY
Fri, 19*
Sat, 20*Charles Town: Charles Town Oaks (gr. III), Pink Ribbon S Del Mar: Kent S (gr. III) Parx Racing: Cotillion S (gr. I), Gallant Bob s (gr. III), Pennsylvania Derby (gr. II) Woodbine: Overskate S HOOSIER PARK: KENTUCKIANA STALLION, CENTAUR, KENTUCKIANA STALLION, THE ELEVATION MOHAWK RACEWAY: MILTON
Sun, 21*Belmont Park: Bertram F. Bongard S , Joseph A. Gimma S Hastings Park: Jack Diamond Futurity, Sadie Diamond Futurity Japan Racing Association: Rose S (gr. II), St. Lite Kinen (gr. II) Woodbine: La Lorgnete S , Ontario Derby (Can III) FLAMBORO DOWNS: ONSS GOLD HIPPODROME TROIS RIVIERES: PRIX D'ETE PACE
Mon, 22*MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD THE MEADOWS: KEYSTONE CLASSIC
Tue, 23*FLAMBORO DOWNS: ONSS GOLD THE MEADOWS: KEYSTONE CLASSIC
Wed, 24*Kentucky Downs: Kentucky Downs Ladies Marathon , Kentucky Downs Turf Dash THE MEADOWS: KEYSTONE CLASSIC
Thu, 25*MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD THE RED MILE: BLUEGRASS
Fri, 26*MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD THE MEADOWS: KEYSTONE CLASSIC THE RED MILE: BLUEGRASS, BLUEGRASS
Sat, 27*Woodbine: Bull Page S , La Prevoyante S SCIOTO DOWNS: OHSS, OHSS, OHSS, OHSS, OHSS, OHSS, OHSS, OHSS, JIM EWART MEM THE RED MILE: BLUEGRASS, BLUEGRASS, BLUEGRASS
Sun, 28*Japan Racing Association: All Comers S , Kobe Shimbaum Hai (gr. II) Remington Park: Oklahoma Derby (gr. III) Woodbine: Classy 'n Smart S FLAMBORO DOWNS: ONSS GOLD THE RED MILE: BLUEGRASS, BLUEGRASS
Mon, 29*MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD, ONSS GOLD
Tue, 30*MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD, ONSS GOLD
October
Wed, 1*
Thu, 2*THE RED MILE: INTERNATIONAL STALLION

2014 Fall Thoroughbred Meet
RACE DATE RACES GATES OPEN RACING EVENTS
Fri, 311:45 PMKeeneland : Darley Alcibiades S (gr.I), Stoll Keenon Ogden Phoenix (gr.III) THE RED MILE: INTERNATIONAL STALLION, INTERNATIONAL STALLION
Sat, 411:45 PMBelmont Park: Champagne S (gr.I), Frizette S (gr.I), Hill Prince S (gr.I) Finger Lakes: New York Breeders'Futurity Gulfstream Park: In Reality S, My Dear Girl S Indiana Grand Race Course: Indiana Derby (gr.II), Indiana Oaks (gr.II), Mari Hulman George S (L), Michael G. Schaefer Memorial Mile S (L), Ta Wee S Japan Racing Association: Sirius S (gr.III) Keeneland : Claiborne Breeders' Futurity (gr.I) BC, First Lady S (gr.I), Shadwell Turf Mile (gr.I) BC, Thouroughbred Club of America S (gr.II) BC, Woodford Presented by Kenneland Select (gr.III) Santa Anita Park: City of Hope Mile (gr.II), L.A. Woman S (gr.III), Santa Anita Sprint Championship (gr.I) BC Woodbine: Durham Cup S (Can-III) THE RED MILE: TATTERSALLS, INTERNATIONAL STALLION, GLEN GARNSEY MEM
Sun, 5*1:45 PMBelmont Park: Futurity S (gr.II), Matron S (gr.II) Japan Racing Association: Sprinters S (gr.I) Keeneland : Dixiana Bourbon S (gr.III) BC, Juddmonte Spinster S (gr.I) BC Santa Anita Park: Surfer Girl S (L), Zuma Beach S (L) Woodbine: Grey S (CAN-III), Mazarine S (CAN-III) THE RED MILE: KENTUCKY FUTURITY, KENTUCKY FILLY FUT, ALLERAGE FARM TVG, ALLERAGE FARM TVG
Mon, 6*1:45 PM
Tue, 7*1:45 PM
Wed, 811:45 PMKeeneland : JPMorgan Chase Jessamine S (gr.III) BC
Thu, 911:45 PM
Fri, 1011:45 PMKeeneland : Buffalo Trace Franklin County S (L)
Sat, 1111:45 PMBelmont Park: Knickerbocker (gr.III), Temperance Hill S Belterra Park: Best of Ohio Distaff, Best of Ohio Endurance, Best of Ohio Sprint, John W. Galbreath Memorial S, Juvenile S Japan Racing Association: Icho S (L) Keeneland : Queen Elizabeth II Challenge Cup Presented by Lane's End (gr.I) Santa Anita Park: California Distaff H Woodbine: Victorian Queen S BALMORAL PARK: AMERICAN-NATIONAL, AMERICAN-NATIONAL, AMERICAN-NATIONAL, AMERICAN-NATIONAL, AMERICAN-NATIONAL, AMERICAN-NATIONAL, AMERICAN-NATIONAL MOHAWK RACEWAY: ONSS GOLD, ONSS GOLD SF, ONSS GOLD, ONSS GOLD SF, ONSS GOLD, ONSS GOLD, ONSS GOLD, ONSS GOLD, ONSS GOLD, ONSS GOLD
Sun, 12*1:45 PMBelmont Park: Athenia (gr. III) Japan Racing Association: Mainichi Okan (gr. II) Woodbine: Bunty Lawless S , Cup and Saucer S
Mon, 13*1:45 PMBelmont Park: Pumpkin Pie S Hastings Park: Ballerina S (Can III), British Columbia Premier's H (Can III) Japan Racing Association: Kyoto Daishoten (gr. II) Santa Anita Park: Speakeasy S Woodbine: Carotene S
Tue, 14*1:45 PM
Wed, 1511:45 PM
Thu, 1611:45 PMKeeneland : Sycamore S (gr. III)
Fri, 1711:45 PMKeeneland : Pin Oak Valley View S (gr. III) MAYWOOD PARK: WINDY CITY, GALT, ABE LINCOLN, CINDERELLA
Sat, 1811:45 PMBelmont Park: Empire Classic S , Empire Distaff S , Hudson S , Iroquois S , Maid of the Mist S , Mohawk S , Sleepy Hollow S , Ticonderoga S Charles Town: West Virginia Breeders' Classic, West Virginia Jefferson Security Bank Cavada Breeders' Class Japan Racing Association: Fuchu Himba S (gr. II) Keeneland : Lexus Raven Run S (gr. II) Santa Anita Park: California Flag H HOOSIER PARK: INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS, INSS
Sun, 19*1:45 PMBelmont Park: Bowl Game S Japan Racing Association: Shuka Sho (gr. I) Woodbine: EP Taylor S (Can I), Nearctic S (Can II), Ontario Fashion S (Can III), Pattison Canadian International (Can I)
Mon, 20*1:45 PMHARRINGTON RACEWAY: DSBF
Tue, 21*1:45 PMHARRINGTON RACEWAY: DSBF
Wed, 2211:45 PMHARRINGTON RACEWAY: DSBF, DSBF
Thu, 2311:45 PM
Fri, 2411:45 PMDAYTON RACEWAY: DAYTON PACING DERBY, DAYTON TROTTING DERBY
Sat, 2511:45 PMBelmont Park: Bold Ruler H (gr. III), Chelsey Flower S Japan Racing Association: Saudi Arabia Royal Cup Fuji S (gr. III) Keeneland : Hagyard Fayette S (gr. II) Santa Anita Park: Autumn Miss S (gr. III) WOODBINE RACEWAY: GOVERNOR'S CUP, VALLEY VICTORY, GOLDSMITH MAID, THREE DIAMONDS YONKERS RACEWAY: MESSENGER, YONKERS, LADY MAUD, HUDSON FILLY
Sun, 26*1:45 PMBelmont Park: Awad S , Turnback the Alarm H (gr. III) Japan Racing Association: Kikuka Sho (Japanese St. Leger) (gr. I) Woodbine: Fanfreluche S Zia Park: New Mexico Classic Cup Colts/Geldings, New Mexico Classic Cup Fillies , New Mexico Classic Cup Filly & Mare Sprint, New Mexico Classic Cup Juvenile , New Mexico Classic Cup Juvenile Filles, New Mexico Classic Cup Peppers Pride, New Mexico Classic Cup Rocky Gulch, New Mexico Classic Cup Sprint
Mon, 27*1:45 PM
Tue, 28*1:45 PM
Wed, 2911:45 PM
Thu, 3011:45 PM
Fri, 3111:45 PMDelta Downs: Magnolia S Santa Anita Park: Breeders' Cup Dirt Mile (gr. I), Breeders' Cup Distaff (gr. I), Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf (gr. I), Breeders' Cup Juvenile Turf (gr. I), Damascus S , Golden State Juvenile Fillies, Marathon (gr. II), Twilight Derby (gr. II) HOOSIER PARK: CARL ERSKINE, THE MONUMENT CIRCLE, HOOSIER PK PACE DERBY, NADIA LOBELL, MONI MAKER
November
Sat, 111:45 PMChurchill Downs: Chilukki S (gr. II) Delta Downs: Gold Cup Indiana Grand Race Course: Frances Slocum S , Too Much Coffee S Japan Racing Association: Swan S (gr. II) Santa Anita Park: Breeders' Cup Classic (gr. I), Breeders' Cup Filly & Mare Sprint (gr. I), Breeders' Cup Filly & Mare Turf (gr. I), Breeders' Cup Juvenile (gr. I), Breeders' Cup Mile (gr. I), Breeders' Cup Turf (gr. I), Breeders' Cup Turf Sprint (gr. I), Golden State Juvenile Woodbine: Display S , Maple Leaf (Can III) VERNON DOWNS: KINDERGARTEN, KINDERGARTEN, ARTISCAPE, MUSCLE HILL
Sun, 2*1:45 PMJapan Racing Association: Tenno Sho Autumn (gr. I) Santa Anita Park: Goldikova S (gr. II) Woodbine: Princess Elizabeth S
Mon, 3*1:45 PM
Tue, 4*1:45 PM
Wed, 511:45 PM
Thu, 611:45 PMDOVER DOWNS: MATRON, MATRON, MATRON, MATRON, MATRON, MATRON, MATRON, MATRON
Fri, 711:45 PM
Sat, 811:45 PMChurchill Downs: River City H (gr. III) Charles Town: Tri State Futurity Japan Racing Association: Fantasy S (gr. III), Keio Hai Nisai S (gr. II) Woodbine: Frost King S , Jammed Lovely S
Sun, 9*1:45 PMJapan Racing Association: Copa Republica Argentina (gr. II), Miyako S (gr. III) Woodbine: Autumn S (Can III)
Mon, 10*1:45 PM
Tue, 11*1:45 PM
Wed, 1211:45 PM
Thu, 1311:45 PM
Fri, 1411:45 PM
Sat, 1511:45 PMHawthorne Race Course: $75,000 A* The Illini Princess Handicap (IL), $75,000 A* The Bucks Boy Handicap (IL) Churchill Downs: Commonwealth Turf (gr. III), Mrs. Revere S (gr .II) Japan Racing Association: Musashino S (gr. III), Daily Hai Nisai S (gr. II) Laurel Park: City of Laurel S , James F. Lewis III S , Richard W. Small S , Safely Kept S , Smart Halo S Woodbine: South Ocean S
Sun, 16*1:45 PM
Mon, 17*1:45 PM
Tue, 18*1:45 PM
Wed, 1911:45 PM
Thu, 2011:45 PM
Fri, 2111:45 PMTHE MEADOWLANDS: BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN
Sat, 2211:45 PMHawthorne Race Course: $75,000 A* The Showtime Deb Stakes (IL) , $75,000 A* The Sun Power Stakes (IL) THE MEADOWLANDS: BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN, BREEDERS CROWN
Sun, 23*1:45 PM
Mon, 24*1:45 PMDOVER DOWNS: DSBF
Tue, 25*1:45 PMDOVER DOWNS: DSBF
Wed, 2611:45 PM
Thu, 27*1:45 PM
Fri, 2811:45 PM
Sat, 2911:45 PMHawthorne Race Course: $250,000 G The Hawthorne Gold Cup Handicap (GR II) THE MEADOWLANDS: TVG, TVG
Sun, 30*1:45 PM
December
Mon, 1*1:45 PM
Tue, 2*1:45 PM
Wed, 311:45 PM
Thu, 411:45 PM
Fri, 511:45 PM
Sat, 611:45 PMHawthorne Race Course: $75,000 A* The Powerless Handicap (IL), $75,000 A* The Lightning Jet Handicap (IL)
Sun, 7*1:45 PMDOVER DOWNS: PROGRESS PACE, DSBF
Mon, 8*1:45 PMDOVER DOWNS: DSBF
Tue, 9*1:45 PM
Wed, 1011:45 PM
Thu, 1111:45 PM
Fri, 1211:45 PMNORTHFIELD PARK: CLEVELAND CLASSIC
Sat, 1311:45 PMHawthorne Race Course: $100,000 E The Pat Whitworth Illinois Debutante (IL) , $100,000 E The Jim Edgar Illinois Futurity (IL)
Sun, 14*1:45 PM
Mon, 15*1:45 PM
Tue, 16*1:45 PM
Wed, 1711:45 PM
Thu, 1811:45 PM
Fri, 1911:45 PM
Sat, 2011:45 PM
Sun, 21*1:45 PM
Mon, 22*1:45 PM
Tue, 23*1:45 PM
Wed, 24-Dark
Thu, 25-Dark
Fri, 2611:45 PM
Sat, 2711:45 PM
Sun, 28*1:45 PM
Mon, 29*1:45 PM
Tue, 30*1:45 PM
Wed, 3111:45 PM

$1 Bets on Win, Place & Show

Play the Place Pick 9 for Only $1

Corliss Rewards

Stoney Point Bar & Grill



Copyright ©2014 Hawthorneracecourse.com. All rights reserved.
Web site developed by: Select Web Ventures